Lubaczów: Slow & Smart City

Po intensywnym okresie inwestycji w infrastrukturę komunalną (mapa inwestycji) – drogi, chodniki, basen, Dom Kultury, oczyszczalnia ścieków, wodociągi, obiekty sportowe i odnawialne źródła energii , chciałbym skupić się na wprowadzeniu w Lubaczowie połączonej koncepcji „Slow City” i „Smart City”

„Slow City” (Spokojne miasto)

Ta idea skupia się na poprawie jakości życia mieszkańców małych i średnich miast. Ma na celu promocję takich wartości jak zrównoważony rozwój, ochrona środowiska oraz zachowanie lokalnej kultury i tradycji. 

By wprowadzić koncepcję “slow city” do Lubaczowa, chciałbym nadal wdrażać szereg udogodnień w przestrzeni publicznej m.in: 

  • Sala zabaw dla dzieci (np. z basenem z kulkami) przy Przedszkolu nr 2, w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Dostępna dla przedszkoli do południa i dla wszystkich po południu i w dni wolne. 
  • Wodny plac zabaw (przy basenie) – centrum rozrywki wodnej dedykowane najmłodszym.
  • Skatepark (w pobliżu basenu) – miejsce spotkań młodzieży.  
  • Strefy wytchnieniowe – np. skwer obok poczty jako pocket park czy plac zabaw przy Miejskim Domu Kultury ( inne lokalizacje do uzgodnienia) dostępne dla wszystkich mieszkańców. 
  • Zadaszone boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej nr 1 – kolejny obiekt sportowy w mieście, pozwalający na uprawianie sportu przez cały rok, niezależnie od pogody. 
  • Lodowisko – mobilne, modułowe odkryte. Lodowiska z systemem mrożenia wody.
  • Zbiornik wodny o powierzchni 20 ha – z możliwością rekreacji i wędkowania dla  entuzjastów przyrody i sportów wodnych. 

Wierzę, że realizacja powyższych inicjatyw sprawi, że Lubaczów stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem do życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. 

„Smart City” (Inteligentne miasto)

Koncepcja ta zakłada, że miasto wykorzystuje zaawansowane technologie, by uczynić miasto bardziej efektywnym, bezpiecznym i zrównoważonym.

W ramach idei “smart”, chciałbym stworzyć w Lubaczowie atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi,  którzy pracują zdalnie i chcieliby wrócić po studiach w rodzinne strony.  

Kluczowe elementy sukcesu: 

  • Infrastruktura i niezawodny dostęp do szybkiego Internetu – to już mamy!
  • Atrakcyjne i dostępne cenowo mieszkania – kluczowy element potrzebny by zachęcić młodych profesjonalistów do osiedlenia się w mieście. Nowoczesne i ekologiczne inwestycje mieszkaniowe  powinny odpowiadać różnym potrzebom – od osób samotnych po rodziny. 

✓ Zakładając wsparcie obecnego rządu w budowie mieszkań i dofinansowania budownictwa czynszowego, planuję inwestycje w mieszkania na wynajem (bloki) oraz wsparcie podmiotów gospodarczych realizujących takie inwestycje.  

  • Przestrzenie coworkingowe – dostosowane do pracy zdalnej i  wyposażone w szybki internet. Sprzyjają wymianie wiedzy i umożliwiają organizację warsztatów, szkoleń i spotkań społeczności lokalnej. Mogą również służyć jako inkubatory dla lokalnych startupów przyczyniając się do rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości. 

✓ Nowe fundusze unijne skierowane na rozwój przedsiębiorczości, pozwolą na stworzenie takich inwestycji przez miasto lub w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. 

Większość planowanych inwestycji jest już w fazie przygotowań i posiada zapewnione finansowanie, ale tylko dzięki zaangażowaniu, znajomości tematu i ciągłości działania możliwa będzie ich szybka realizacja.  

Dlatego proszę Państwa o możliwość kontynuowania pracy na rzecz rozwoju naszego miasta i powierzenie mi funkcji Burmistrza Miasta Lubaczowa na kolejną kadencję.